ART / Watercolor paintings & Drawings / Watercolours 13568014
nr 1356 8014
Henry Wenck
(1851-1936), Danmark
2 pcs, Henry Wenck (1851-1936), Denmark. Motiv från Skagen. Signed, dated 1918-20. Proveniens Isac Gustav Clason, hans son Gustav Clason i arv inom familjen till 2020, 2 st på papper, ej ramad.
WATERCOLOURS, 2 st, Motiv från Skagen. Signerad, daterad 1918-20. Proveniens Isac Gustav Clason, hans son Gustav Clason i arv inom familjen till 2020
Condition: 2 st på papper, ej ramad
Heinrich Wenck, Danish arkitekt and painter born 1851, dead 1936.
600
SEK 250
Monday October 26 2020
at 20:55:30
150 kr
200 kr
Henry Wenck
Read more about Henry Wenck